Wiser взима активно участие в проект насочен към повишаване на киберсигурността в ЕС

 

Bianor Services, компания от групата на Wiser, е част от проекта FACT финансиран от Европейския фонд за отбрана

 

София, 28.08.2024 г. – В средата на лятото, координаторът на FACT (Federated Advanced Cyber-physical Test Range), датският лидер в отбранителната индустрия, Kongsberg Defense & Aerospace, организира поредица от срещи в Осло, Норвегия, с цел синхронизиране на дейностите по проекта.

FACT има за цел да предостави на европейските сили за отбрана уникална по рода си способност за тестване и проверка на отбранителните системи срещу кибер заплахи и атаки. Проектът е с продължителност три години и е съфинансиран с 26,9 млн. евро от Европейската комисия чрез Европейския фонд за отбрана (EDF).

Събирането в Осло включваше семинар по архитектура, среща за иновации и технологии, заседание на изпълнителния съвет и общо събрание. Участие взеха представители на 19 организации от 15 държави-членки на ЕС и една асоциирана държава. Участниците представиха резултатите от първите шест месеца на проекта и очертаха бъдещите стъпки.

Новият представител на Министерството на отбраната на Норвегия, Мортен Калиш (Morten Calisch), сподели с участниците информация от подкрепящите програмата Министерства на отбраната и даде насоки за бъдещите дейности, с оглед нуждите на крайните потребители. Следващата конференция на крайните потребители е планирана за октомври 2024 г.

Координаторът на проекта FACT, Йон Лейстад (Jon Leistad), от Kongsberg Defense & Aerospace, заяви, че проектът вече е в процес на подготовка на първите очаквани резултати, включващи Концепция за работа (Concept of Operations), Бизнес модел (Business Model), Архитектура (Architecture), Системни изисквания (System Requirements) и Стойностно предложение към крайните потребители (Value Proposition to the End-Users).

EDF е финансов инструмент, създаден от Европейския съюз през 2017 г. като част от Общата политика за сигурност и отбрана. Първата покана за представяне на предложения беше публикувана през 2021 г. FACT е един от 41-те проекта, избрани за EDF 2022 г. от общо 134 подадени предложения. Консорциумът включва: Kongsberg Defence & Aerospace AS, Норвегия; Approach, Белгия; Austrian Institute of Technology, Австрия; Baltijos Pazangiu Technologiju Insitutas, Литва; Bianor Services, част от Wiser, България; certSIGN, Рyмъния; CR14, Естония; Crosshill, Финландия; Derant, Дания; Emproof, Нидерландия; Latvijas Mobilais Telefons SIA, Латвия; Leonardo, Италия; Nokia Bell Labs, Унгария; Norges Tekniske og Naturvitenskaplige Universitet (NTNU), Норвегия; Rheinmetall, Германия; Space Hellas, Гърция; Terma, Дания; Thales Norway, Норвегия; University of Genoa, Италия.

От 2020 година насам, Bianor Services, част от Wiser, участва в седем проекта по програми на Европейската комисия за развитие на сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността. Към момента компанията продължава да работи активно по пет от тях.

За Wiser

wisertech.com

Wiser (БФБ:BNR) разработва и изгражда комплексни софтуерни решения за водещите световни компании от автомобилната, космическата и отбранителната, телекомуникационната, и финансовата индустрии. Познанията и опитът на компанията позволяват да предоставя цялостни софтуерни решения с висока добавена стойност, които дават възможност на клиентите на компанията да поддържат устойчиво конкурентно предимство.

Екипът от над 400 първокласни компютърни специалисти, инженери, учени и консултанти, предоставя ИТ услуги от центровете на компанията в България, Сърбия и Гърция. Компанията се придържа към най-високите стандарти за качество и сигурност, следвайки процеси сертифицирани по ISO 9001/20001/27001, НАТО AQAP 2110/2210, TISAX и други.

За Европейският фонд за отбрана

https://defence-industry-space.ec.europa.eu/

Европейският фонд за отбрана (EDF) е програма на ЕС, която има за цел да подкрепя инвестициите в съвместни научни изследвания и разработване на отбранителни продукти и технологии, като по този начин стимулира държавите членки да си сътрудничат и да инвестират повече в отбрана. Програмата предоставя финансова подкрепа за научно-изследователска и развойна дейност на продукти и технологии, свързани с отбраната през целия жизнен цикъл – от научни изследвания до разработване на прототип, изпитване, атестация и сертифициране.